Instalacja LPG – blaski oraz cienie

Zainstalowanie LPG w aucie powoduje znaczną minimalizację kosztów związanych z użytkowaniem. To bardzo ekonomiczne rozwiązanie na które decyduje się wiele osób – również tych zamożnych. W opinii wielu różnica w związku z zainstalowaniem gazu w aucie dotyczy przede wszystkim jazdy i osiągów samochodu. Sama instalacja LPG obrosła już wieloma mitami, dlatego warto uporządkować wady i zalety związane z popularną „jazdą na gaz”.

Arytmetyka elementarna, a użytkowanie LPG.

Zanim przejdziemy do wad oraz zalet warto na konkretnych przykładach ukazać wspomnianą minimalizację kosztów. Załóżmy zatem, iż statystyczny Kowalski poruszający się autem – VW Golf III o jednostce silnika 1.6 i 100KM w przestrzeni miejskiej spala średnio 9l/100km. Aktualnie cena za litr benzyny na najpopularniejszych stacjach wynosi 4.40zł. Wniosek? Aby użytkownik wspomnianego pojazdu mógł przejechać 100km potrzebuje niespełna 40zł. Przyjrzyjmy się zatem tej samej jednostce z instalacją LPG. Spalanie wspomnianego Golfa związane z gazem kształtuje się na poziomie 10l/100km. Cena za litr gazu zgodnie z najnowszym – tygodniowym raportem wynosi w przybliżeniu 2.10zł. Zachowując wszelkie kryteria użytkownik auta z instalacją LPG za przejechanie 100km w miejskiej dżungli zapłaci 21zł – wyjaśnia nam redaktor magazynu Menadżer Floty. Różnica w cenie jest drastyczna i na przykładzie trzeciej generacji VW Golfa wynosi ona niespełna 50%. To podstawowa zaleta użytkowania auta wyposażonego w instalację gazową.

Początki rynkowych podbojów.

Aby wykazać blaski oraz cienie związane z instalacją LPG warto objaśnić definicję oraz genezę wdrożenia owej idei. LPG to skrót od frazy zaczerpniętej z angielska – Liquefied Petroleum Gas. Początki tego typu rozwiązania w Polsce mają miejsce u schyłku lat 80’. Co ciekawe popularność instalacji gazowych z roku na rok sukcesywnie wzrastała – punktem kulminacyjnym wzrostu okazał się rok 2007 w którym to zanotowano największą liczbę zamontowanych instalacji gazowych. Stało się tak ze względu na ogromną różnicę w cenach gazu w stosunku do cen benzyny. W efekcie powstało wiele zakładów mechanicznych oferujących montaż. Niestety wielu podstępnych mechaników o montażu nie miało pojęcia w związku z czym była to usługa dość chałupnicza. M.in. takie metody znacznie przyczyniły się do awaryjności aut wyposażonych w instalację LPG, a co za tym idzie – złej sławy, która dała początek wielu mitom.

Wady i zalety auta na gaz.

W opinii wielu przeciwników instalacji gazowych w autach – ich montaż walnie przyczynia się do spadku osiągów. To mit, bowiem specjaliści mówią niemal jednym głosem, iż różnica w osiągach wynosi zaledwie 4% – tak niewielka różnica dla statystycznego kierowcy jest praktycznie nieodczuwalna. Zaletą LPG jest fakt, że instalacja ta nie zwiększa emisji spalin, co również często spotyka się z negacją sceptyków. Warto dodać, iż aby tak się stało należy spełnić trzy podstawowe warunki:

  • instalacja musi być dobrana precyzyjnie do danego modelu oraz jednostki
  • instalacja musi być złożona z najwyższej jakości komponentów
  • instalacja musi być profesjonalnie zamontowana

Nie spełnienie powyższych warunków znacznie przyczynia się do awaryjności auta, co wiąże się z wieloma kosztami, a przecież w instalacjach gazowych chodzi głównie o walor ekonomiczny. Pozostaje mieć nadzieję, iż mity przestaną funkcjonować w powszechnej opinii, a mechanicy zaprzestaną swych niechlubnych działań. Instalacja LPG to znakomite rozwiązanie, którego popularność wciąż rośnie. Czasem warto zaryzykować – z pewnością odczuje to nasz portfel.