Logistyk w czołówce zawodów w Polsce

Polska to jedna z największych potęg transportowych w Europie (obok m.in. Litwy), nie może więc dziwić rozkwit branży TSL (transport, spedycja, logistyka) i popularność zawodu logistyka. Od lat niezmiennie znajduje się on w czołówce najpopularniejszych profesji.

Czym zajmuje się logistyk

Jak podają specjalistyczne źródła, logistyk zajmuje się zarządzaniem logistycznym. Oznacza to w uproszczeniu, że jest on odpowiedzialny za to, aby towar dotarł w określone miejsce w odpowiednim czasie. Pracę swoją logistyk wykonuje we współpracy z innymi działami firmy, na przykład z działem produkcji.

W gestii logistyka znajduje się ustalenie, jaki środek transportu należy dobrać do przewiezienia konkretnego ładunku oraz ustalenie wszelkich niezbędnych szczegółów jego przewozu. Na jego głowie jest ustalenie takiego łańcucha dostaw, aby cały proces był efektywny i opłacalny dla obu stron.

Logistyk musi wszystko bardzo dokładnie zaplanować, biorąc pod uwagę różne aspekty całego procesu. Umiejętność planowania jest w tej pracy absolutnie kluczowa. Logistyk musi w swojej pracy uwzględniać również aspekty finansowe, marketingowe, prawne (w ujęciu krajowym, czasem również międzynarodowym). W jego gestii leżą różnie analizy finansowe i ekonomiczne.

Ktoś pracujący jako logistyk to człowiek konkretny, operujący bardzo praktyczną wiedzą. Mający duże poczucie odpowiedzialności. Od jakości wykonywanych przez logistyka obowiązków zależy bowiem praca wielu ludzi oraz to, czy materiały, towary zostaną dostarczone na czas i na miejsce. Są też inne odmiany tego zawodu, część specjalizuje się w zarządzaniu flotą samochodową w firmie, część planowaniem logistyki.

Popularność zawodu logistyka w Polsce

Jednym z powodów popularności zawodu logistyka w Polsce są dobre zarobki. Szacuje się średnio, że zarabia on około 4 tys. złotych na rękę. Jeśli pracuje na stanowisku kierowniczym w logistyce, jego zarobki rosną i wynoszą średnio 6 tys. zł. Menedżer zarabia około 9 tys. zł. Zarobki są oczywiście uzależnione od paru innych czynników. Chociażby od wielkości miasta i zapotrzebowania na konkretnego specjalistę. Bardzo poszukiwani są na przykład kierownicy transportu, więc mogą wynegocjować sobie znacznie lepsze warunki płacowe.

W 2013 roku prestiżowy magazyn „Forbes” umieścił logistyka w czołowej dziesiątce najlepszych zawodów w Polsce (dokładnie na szóstej pozycji). Potwierdzając tym samym jego rosnącą od lat pozycję na polskim rynku. A pozycja ta rosła sukcesywnie od 1989 roku, kiedy bardzo zdynamizował się rozwój handlu. Krajowa logistyka dość szybko dorównała do zachodnich standardów. Na uczelniach coraz popularniejszy stawał się kierunek związany z transportem i logistyką.

Logistyk jest poszukiwanym zawodem niemal cały czas, bez względu na wahania światowej koniunktury. Materiały i towary trzeba bowiem niezmiennie dostarczać z miejsca na miejsce. Do tego zachowując odpowiednią jakość usług i umiejętnie optymalizując koszty. Choć to praca głównie za biurkiem, nie ma nic wspólnego z odbębnieniem ośmiu godzin i pójściem do domu. Praca logistyka jest trudna, dla osób, które mają odpowiednie cechy osobowościowe, zwłaszcza są odporni na stres.