O czym musi pamiętać każdy właściciel samochodu?

Posiadanie samochodu to nie tylko sama przyjemność z jazdy, ale także wiele innych obowiązków, które wiążą się z dodatkowymi kosztami używania. Nie wystarczy jedynie wlewać paliwo do baku i jeździć, konieczne jest dbanie o wiele innych spraw, aby poruszać się po drogach bezpiecznie i legalnie.

Wymagane dokumenty

Oczywiście najważniejszym dokumentem, który trzeba mieć aby poruszać się pojazdami jest prawo jazdy. W naszym kraju jest ono dostępne od ukończenia 18 roku życia. Kurs na prawo jazdy można odbyć już wcześniej, tak samo jak wcześniej można zdać egzamin, jednakże możliwość samodzielnego poruszania się po drodze pojazdem silnikowym zyskujemy dopiero po ukończeniu pełnoletności. Innym dokumentem, który powinien posiadać właściciel pojazdu jest dowód rejestracyjny. Jest to dokument, w którym zawarte są najważniejsze informacje dotyczące danego samochodu, między innymi takie jak: rok produkcji, masa własna, dopuszczalny ciężar, maksymalna liczba przewożonych osób, moc silnika, rodzaj silnika, pojemność silnika, numer VIN itp.

auta

Każdy samochód ma własny indywidualny numer identyfikacyjny. Ponadto w każdym dowodzie rejestracyjnym znajduje się informacja o aktualnym przeglądzie stanu technicznego, a więc na podstawie tego czy ma on aktualną pieczątkę można stwierdzić, czy nadaje się on do poruszania po drogach. Potwierdzenie faktu, że dany pojazd jest sprawny technicznie można uzyskać w stacji kontroli pojazdów. Stacja diagnostyczna jest miejscem, do którego powinniśmy pojechać w pierwszej kolejności.Tam specjaliści z zakresu mechaniki pojazdowej przeprowadzają badanie stanu technicznego pojazdu według odpowiednich wytycznych. Sprawdzają te podzespoły, które ulegają najczęstszym awariom, i których uszkodzenie mogłoby mieć katastrofalne skutki. Warto zatem pamiętać aby co roku zgłosić się do stacji kontroli pojazdów celem weryfikacji stanu technicznego naszego samochodu, motocykla bądź innego.

mech

Ubezpieczenia

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, tak zwane OC. Bardzo ważny dokument, który ma szczególne znaczenie podczas jakiegokolwiek zdarzenia drogowego z naszej winy. Jeśli dojdzie do jakiejkolwiek stłuczki, która będzie skutkiem naszego błędu to właśnie z tego ubezpieczenia zostaną pokryte wszelkie szkody wyrządzone drugiemu uczestnikowi. Oczywiście kwoty takich szkód nie należą do niskich, dlatego osoby, które nie posiadają takiego ubezpieczenia miałyby ogromny problem z wywiązania się z pokrycia kosztów. Kwota ubezpieczenia również nie należy do niskich, jednakże jest nieporównywalnie mniejsza od tego co przyszłoby nam zapłacić w przypadku gdyby szkoda poszkodowanego okazała się szkodą całkowitą. Oczywiście wszystko zależy od wartości pojazdu, jednakże ceny naprawy szkód liczone są według cen części oryginalnych. Ponadto zakłada się, że usunięcie szkody miałoby miejsce w autoryzowanym serwisie, można więc sobie wyobrazić jakie by były tego koszty. Posiadanie ważnego ubezpieczenia OC jest obligatoryjne, a za wszelkie opóźnienia w jego opłaceniu są nakładane kary, które nie należą do niskich. Warto więc pamiętać do kiedy mamy ważne ubezpieczenie.