Plusy i minusy pracy przedstawiciela handlowego

Przedstawiciel handlowy to jeden z tych zawodów, w których mamy w Polsce najwięcej wakatów. Nie wynika to bynajmniej z tego, że osób które się tym zajmują jest mało, ale z ogromnego zapotrzebowania na ich pracę. Skuteczność sprzedawców bezpośrednio rozmawiających z klientami i kontrahentami jest o wiele wyższa niż tradycyjnej reklamy, która przez zwykłych konsumentów jest coraz częściej odruchowo ignorowana. Jakie są wady i zalety pełnienia funkcji przedstawiciela handlowego?

Plusy

Największą zaletą przedstawicieli handlowych wydają się być zarobki, których górnego pułapu nie da się określić. Trudno podać tu konkretne liczby, nie da się jednak ukryć, że najlepsi fachowcy są osobami bardzo zamożnymi i to niezależnie od wieku, płci czy regionu w jakim operują. Rozliczenia z przedstawicielami handlowymi polegają zazwyczaj na wyliczaniu prowizji z tego, co uda im się sprzedać, ewentualnie z zawartych kontraktów. System ten w oczywisty sposób premiuje najlepszych. Dodatkowym profitem jest posiadanie służbowego samochodu – co prawda w dobie monitoringu GPS można go tankować tylko podczas realizacji prawdziwych zadań służbowych, a nie, co jeszcze do niedawna było nagminne, do również do celów prywatnych, nie zmienia to jednak faktu, że mobilny przedstawiciel handlowy dostaje do dyspozycji samochód, na który nie musi wydawać własnej gotówki.

Przedstawiciel handlowy to również świetny zawód dla wszystkich, którzy nie lubią nudy – konieczność przemieszczania się z miejsca na miejsce, częstego spotykania się z ludźmi i reagowania adekwatnie do niestandardowych sytuacji sprawia, że osoby o energicznym typie osobowości będą się w roli przedstawiciela handlowego czuć doskonale a przy tym świetnie zarabiać.

Minusy

To, że podczas pełnienia obowiązków przedstawiciela handlowego trzeba często spotykać się z ludźmi, można uznać zarówno za zaletę tego zawodu jak i za wadę. Osoby, które spotyka się w pracy, bardzo różnie reagują na propozycje, często wręcz agresywnie, dlatego trzeba mieć dość grubą skórę. Zwłaszcza w przypadku potencjalnych klientów, z którymi spotykamy się po raz pierwszy, nie możemy wiedzieć czego się spodziewać – jedni przywitają nas serdecznie i nawet jeśli nie skorzystają z oferty, spotkanie przebiegnie w miłej atmosferze, inni natomiast będą traktować nas oschle lub usiłować spławić w sposób niezbyt przyjemny. Wspomniana w sekcji „plusy” mobilność również nie każdemu jest na rękę. Ludzie, którzy lubią spędzać wolny czas w domu będą się potwornie męczyć przemierzając duże odległości lub szukając miejsc oddalonych od głównych arterii komunikacyjnych.

Kolejną wartą wzmianki wadą zawodu przedstawiciela handlowego jest niewielka stabilność – w jednych okresach towar będzie schodził bardzo dobrze gwarantując doskonałe zarobki, musimy się jednak nastawić również na przestoje i zniżki w sprzedaży, które nie zawsze wynikać będą z naszej winy, czasami po prostu otrzymuje się od dostawcy kiepskiej jakości towar. Problematyczna może być również kwestia zatrudnienia – przedstawicieli handlowych zatrudnia się zazwyczaj w oparciu o kontrakt, a nie umowę o pracę, więc jeśli decydujemy się na wykonywanie tego zawodu, to nie możemy liczyć na kodeks pracy ani to, że w przypadku naszych niepowodzeń straty poniesie zatrudniający nas podmiot a nie my sami. To wszystko powoduje, że zawód ten jest po prostu bardzo stresujący.