Ranking najbardziej kultowych niemieckich aut

Połączenie niemieckiej solidności i precyzji w kwestiach motoryzacyjnych spotyka się na całym świecie z ogromnym uznaniem. To właśnie z pod ręki wysokiej klasy konstruktorów zza zachodniej miedzy powstało wiele fenomenalnych i kultowych samochodów, które po dziś raczą szosy wszelkich obszarów geograficznych. Na tym tle powstaje wiele konfliktów, gdyż zapaleńcy zakochani w poszczególnych markach potrafią przerzucać się argumentami bez końca. Poniżej znajduje się ranking najbardziej kultowych i udanych konstrukcji w dziedzinie niemieckich samochodów.

1. BMW E36.

Udoskonalony następca modelu E30. Był produkowany przez dekadę. Początek produkcji datuje się na rok 1990, zaś jej zwieńczenie przypada na rok 2000. Na szczególną uwagę zasługuje szeroka gama silnikowa oraz praktycznie wszelkie wersje nadwozia. BMW E36 odznacza się fenomenalnymi osiągami i znakomicie prezentuje się jako auto rodzinne o sportowym charakterze.

2. Audi 80 B4.

Przedstawiciel segmentu D. Początek produkcji przypada na rok 1972 – wówczas powstał model B1, który stał się z miejsca pojazdem rewolucyjnym pod względem innowacyjnych zastosowań. Śmiało można zaryzykować tezę, iż wszystkie modele tej serii były zarazem niepowtarzalne i udane. Ostatnie modele z początku lat 90’ – mowa o B4 po dziś z powodzeniem pokonują długie trasy.

3. VW Golf 2.

golf 2Niezniszczalny, niezawodny i praktyczny. Tak w skrócie można przedstawić najbardziej udany model Golfa. Był produkowany w latach 1983-1992 m.in. na terenie Wolfsburga, Sarajewa oraz Brukseli. To kompaktowe auto stało się jednym z najpopularniejszych w wariancie hatchback ze względu na swą uniwersalność i praktyczność, która cieszy wielu kierowców po dziś.

4. Mercedes-Benz W202.

Jest przedstawicielem pierwszej generacji klasy C. Okres produkcji przypada na lata 1993-2001. Występuje w czterech wersjach stylizacyjnych – Classic, Esprit, Elegance oraz Sport. Każda z nich zachowuje swą niepowtarzalność i stylowość. Konstruktorzy ponadto stworzyli kilka wersji limitowanych, co sprawia, że jest to jedyne w swoim rodzaju auto.

5. VW Passat B5.

Popularny „Pasek” został oficjalnie zaprezentowany w roku 1996 i znacznie różnił się od swego poprzednika jeśli chodzi o lifting. Ta rewolucyjna zmiana w jakże udanej generacji przysporzyła fanom niemieckiej motoryzacji wielu dodatkowych miłośników. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych aut na polskich drogach. Passat B5 cechuje się ogromną trwałością oraz solidnością w kwestii wykonania.

6. Opel Vectra A.

vectra aOpel spośród niemieckich marek cieszy się najmniejszą sławą. Zapewne jest to skutkiem jego pierwotnej – budżetowej produkcji, co nie znaczy, że dane modele nie mogły być znakomite. Takim jest właśnie Opel Vectra A produkowany w latach 1988-1995. Na szczególną uwagę zasługuje jedna z najdoskonalszych w historii najnowszej motoryzacji płyta podłogowa stosowana także w Saabach oraz kultowej już Calibrze.

7. Audi A3.

To kompaktowe auto klasy średniej produkowane od 1996 roku. Cechuje się bezawaryjnością oraz znakomitymi osiągami jak na wariant typu hatchback. Jest to przede wszystkim auto dynamiczne i zwrotne, które rewelacyjnie sprawdzi się w miejskich przestrzeniach. Audi A3 jest dostępne w szerokiej gamie silnikowej w której to maksymalna liczba KM może wynieść nawet 224.

8. BMW E30.

Sztandarowy model serii 3. Okres produkcyjny przypada na lata 1982-1994. Auto stało się rewolucyjne zwłaszcza ze względu na fenomenalne osiągi, które do roku 1982 nie odgrywały kluczowej roli w kwestiach konstruktorskich. Dzięki temu BMW E30 wyznaczyło nowe trendy, które są w wielu kręgach cenione po dziś. Jest to pojazd kultowy i ponadczasowy, często stojący w sferze marzeń młodych kierowców.