Samochody elektryczne – przyszłość motoryzacji czy chwilowa zabawka?

Ekolodzy już od dłuższego czasu próbują uświadamiać społeczeństwo o zagrożeniach płynących ze stylu życia, który prowadzimy. Jednym z czynników stanowiących niebezpieczeństwo dla naszej planety jest nadmierne użytkowanie samochodów, lub jednośladów napędzanych przez paliwo, którego spalanie poważnie zanieczyszcza środowisko przyczyniając się tym do pogorszenia jakości naszego życia. Idąc pędem technologicznym producenci pojazdów użytkowych próbują sprostać wymaganiom ekologicznym, abyśmy nie musieli zrezygnować ze stosowania indywidualnych środków transportu, przy tym nie zanieczyszczali powietrza. Dlatego powstały samochody o napędzie elektrycznym i właśnie nim poświęcimy uwagę w tym artykule.

Samochody elektryczne dzięki swojemu funkcjonowaniu mogą stanowić przyszłość motoryzacji i szansę na uratowanie naszego naturalnego środowiska. Samochody jeżdżące przy pomocy paliwa, ropy lub gazu odczuwalnie odciskają się na naszym zdrowiu. Najbardziej narażone są drogi oddechowe, przez co wzrasta współczynnik osób chorych na astmę, lub wrażliwych alergicznie. Doszło do tego, że w 2016 roku powietrze w Warszawie było tak zanieczyszczone, że oddychanie warszawskim smogiem było równe wypaleniu trzech paczek papierosów.

Pomijając kwestie środowiskowe, posiadanie auta elektrycznego jest bardzo tanie w utrzymaniu. Dostęp do prądu ma praktycznie każdy, a jeśli tracimy moc na trasie możemy skorzystać z powstających już kontaktów na stacjach benzynowych. Dzięki rozwojowi potrzeb konsumentów stacje paliwowe dostosowują się nawet do tych innowacyjnych. Ułatwieniem ładowania auta elektrycznego jest moc baterii słonecznych, co jeszcze bardziej tnie koszta użytkowania takiego samochodu .Komfort jazdy jest również czynnikiem różnicującym samochody klasyczne od tych nowoczesnych. Auta elektryczne są ciche, nie poddają się żadnym drganiom i jazda nim przypomina pływanie. Z racji tego, że są to auta nowe, podwozie jest bardzo zadbane i wrażliwe na powierzchnię, dzięki czemu jazda po dziurach jest prawie nieodczuwalna. Dla gadżeciarzy wrażliwych na środowisko posiadanie takiego samochodu może sprawić wiele przyjemności.
Jednak, czy posiadanie opisywanego samochodu jest takie korzystne? Są kwestie, które temu zaprzeczają. Pierwszą z nich jest mechanika. Z racji tego, że są to pojazdy bardzo nowoczesne, nie każdy warsztat mechaniczny zajmie się naprawą usterek. Może też pojawić się problem ze znalezieniem potrzebnych części na wymianę. A jeśli znajdziemy odpowiedni serwis, będzie on nas dużo kosztował. Dlatego wątpliwym może się wydawać sens taniego użytkowania, ale podwójnie drogiej naprawy pojazdu. Drugim problemem jest żywotność jednego ładowania. Na pełnej baterii jesteśmy w stanie przejechać od 100 do 200 kilometrów.

Szukasz akumulatora do samochodu? Sprawdź https://www.centercar.pl/pages/akumulatory,30-152.aspx.

Używając w trakcie jazdy klimatyzacji, lub radia zmniejszamy możliwy do przejechania dystans, a wciąż nie na wszystkich stacjach znajdziemy kontakty do ładowania. Jeśli już będziemy mieli okazję naładować samochód, do będzie to trwało kilka godzin. Dlatego tym samochodem lepiej nie wyruszać w dalekie trasy. Oczywiście, z czasem ta sytuacja się polepszy, jednak będzie jeden czynnik, który zdecydowanie zaważy o tym, czy warto posiadać auto elektryczne- cena. Dzięki zestawieniu wad i zalet samochodu elektrycznego łatwiej można podjąć decyzję, czym chcielibyśmy przedzierać ulice miasta i szosy.