Skąd się wziął Freestyle Motocross?

Motocross to rodzaj sportów motocyklowych. Wyścigi odbywają się na zamkniętych torach terenowych. Motocykle są specjalnie zaprojektowane do jazdy terenowej i są podzielone na kategorie wydajności. Obecnie w motorsporcie dominuje rozróżnienie na kategorie MX1, MX2 i MX3 zamiast wcześniejszych 125 cm³, 250 cm³ i 500 cm³.

Dyscyplina

Freestyle Motocross to poddyscyplina motocrossowa, która powstała z inspiracji klasycznymi wyścigami motocrossowymi. Dziś jest bardzo popularna. Zapierające dech w piersiach skoki zawodników na zmodyfikowanych maszynach motocrossowych, pokazujące różnego rodzaju niebezpieczne, ale bardzo atrakcyjne triki.

Początki tej dyscypliny mają miejsce w Stanach Zjednoczonych, gdzie pierwsze próby pokazania ekscytujących skoków zaczęły pojawiać się podczas wyścigów Supercross w połowie lat 80-tych. W latach 90. kolarze zaczęli tworzyć indywidualne triki, a następnie nazywać je. Pionierami tego nowego sportu byli Mike Metzger, Jeremy McGrath i Mad Mike Jones.

siano

Pierwsze oficjalne wyścigi FMX (to właśnie takim skrótem nazywano Freestyle Motocross) odbyły się w Castaic Lake w 1996 roku. Pierwszym mistrzem świata był 19-letni Edgar Torronteras. Dwa lata później powstaje międzynarodowe stowarzyszenie Freestyle Motocross pod skrótem [IFMA].

Wyposażenie

Dla uczestników zawodów Freestyle Motocross najważniejsze jest odpowiedni wyposażenie motocykla. Nie da się wykonywać doskonałych technicznie tricków bez właściwiej konstrukcji, która pozwala na przekładanie kierownicy, odpowiednie manewrowanie całym ciężarem motocykla lub obroty. Wszystko musi być zsynchronizowane, by cały pokaz zakończył się sukcesem.

Wyścigi w zawodach Freestyle Motocross odbywają się niemalże na całym świecie, jednak dwie imprezy stanowią główną oś działania sportowców w tej dyscyplinie. Jednym z nich jest FMX Gladiator Games, czyli specjalne pokazy Freestyle Motocrossu, które odbywają się co roku na arenie O2 w Pradze. (https://fox.sklep.pl/kategoria-produktu/off-road/)

piach

Jump Night

Drugą imprezą, na której nie może zabraknąć mistrzów tej poddyscypliny motocrossu jest tzw. Jump Night, czyli najstarszy i najbardziej reprezentacyjny oraz renomowany wyścig serii FMX w Europie. To tzw. mistrzostwa świata we Freestyle Motocrossie. W ostatnich latach ponad milion osób odwiedziło te zawody, co było rekordem wszechczasów. Jednak zawodów w motocrossie i w Freestyle Motocrossie jest coraz więcej i z roku na rok zaczną one zyskiwać na popularności jeszcze bardziej, gdyż dostarczają widzom to, czego ci pragną.

Choć Freestyle Motocross zadebiutował nieco później, dziś bije rekordy popularności. To jedna z najważniejszych poddyscyplin motocrossu. Dzięki temu można być pewnym, że w następnych latach oglądaniem zawodników wykonujących niezwykłe ewolucje będzie można zajmować się coraz częściej. FOX